ÚDOLNÍ NÁDRŽ LIPNO - PŘÍRODOPISNÁ CHARAKTERISTIKA |
![]() |
![]()
|
Šumavu lze rozdělit do těchto geomorfologických celků.
|
Šumavské pláně
|
Železnorudská hornatina Horské hřbety vybíhající ze Šumavských plání k severozápadu a jihovýchodu se vyznačují již větší reliéfovou energií. Severozápadním směrem se prostírá několik samostatných horských skupin, skládajících členitou Železnorudskou hornatinu, jejíž celková plocha měří 200 km2. Nejvyšším bodem je Jezerní hora 1343 m, nejnižší místo je v údolí Úhlavy po výtoku z údolní nádrže Nýrsko v nadmořské výšce 470 m, což je zároveň nejnižším místem celé Šumavy. Východní část Železnorudské hornatiny zabírá poledníkovým směrem protažený Pancířský hřbet. V jeho severní části vystupuje nad Klatovskou kotlinou Prenet do výšky 1071 m, jižněji nejvyšší Můstek dosahuje 1234 m a vlastní vyhlídkový Pancíř 1214 m. Železnorudská kotlina protékaná Řeznou a údolí horní Úhlavy oddělují na západě svorový Královský hvozd s nejvyšší Jezerní horou 1343 m, do níž jsou zahloubené dva ledovcové kary s Černým a Čertovým jezerem.
Příčný hřbet Špičáku 1202 m, spojuje přes 974 m vysoké sedlo Královský hvozd s Pancířským hřbetem. Při naší hranici, 6 km jižně od Hojsovy Stráže, dosahuje Svaroh 1334 m, severněji se zvedá Velký Kokrháč 1168 m a dvouhrbý Ostrý 1280 m, považovaný za nejhezčí horu Šumavy a Lomničky 1026 m. Jihovýchodně od Železné Rudy se prostírá Debrnická hornatina s nejvyšším vrcholem Debrníkem 1336 m a o málo nižšími Ždánidly 1308 m jihozápadně od Prášil. V severozápadní části hřbetu dosahuje nejvyšší výšky zalesněný Polom 1295 m a nad Gerlovou Hutí vystupující Tok 1023 m.
|
Trojmezenská hornatina Vybíhá z Plání jihovýchodním směrem až k Vyšebrodskému průsmyku. Celkový rozsah této ploché hornatiny, rozdělené na naší straně zálivem Lipenské údolní nádrže ve dvě části, je 360 km2. Převládající výšková členitost je 200-600 m. Největší výšky dosahuje Plechý 1378 m. Nejnižší místo leží v nadmořské výšce 560 m.
|
Želnavská hornatina
|
Vltavická brázda
|
Podnebí Šumavy patří k středoevropskému středohorskému typu. Podle klimatického členění náleží většina Šumavy do chladné oblasti, pouze údolí Vltavy od Lenory, jižní svahy Želnavské hornatiny a některé části šumavského podhůří do mírně teplé oblasti. Podnebí Šumavy má přechodný ráz mezi klimatem oceánickým (přímořským) a kontinentálním (vnitrozemským), tj. má poměrně malé roční výkyvy teploty a poměrně vysoké srážky se stejnoměrným rozložením během celého roku.
Porovnáme-li sněhové poměry vysokých poloh Šumavy s poměry stejně vysokých poloh Krkonoš nebo Jizerských hor, zjistíme, že Šumava má přece jen sněhu méně a je teplejší než uvedená pohoří. Příčina spočívá v tom, že při jihozápadním proudění se uplatňuje fénový vliv poměrně blízkých Alp (sestupem z Alp se vzduch na závětrném svahu ohřívá a vysušuje). Fénový vliv Alp snižuje i vydatnost srážek teplé poloviny roku, takže celkové průměrné roční množství srážek na Šumavě je nižší. Nejdeštivějším měsícem v centrální části Šumavy je červenec s průměrem 10-11% všech ročních srážek, nejsušším je březen s 8-9% ročních srážek. Průměrně je v nejvyšších šumavských polohách celkem 170-190 srážkových dní v roce (dne 1.listopadu 1920 napršelo ve Zvonkové za 24 hodin 159,3 mm srážek). |
Prameniště Vltavy, největší české řeky (430 km), se nachází v rašeliništích na východním svahu Černé hory (1315 m. n.m.) u bývalé osady Bučina v nadmořské výšce 1172 m. V lesním šeru je zde možno zahlédnout vyvěrající pramen, který je považován za místo zrodu královny našich řek. Drobný potůček zakrátko přijímá několik dalších vlásečnic, které se mění na Černý potok, tekoucí v hlubokém údolí severním směrem ke Kvildě. Náhle se potok obrací vpravo a spojuje se s Kvildským potokem tekoucím od Jezerní slatiny a zde je místo vzniku Teplé Vltavy. Začíná právě u můstku pod Kvildou, v nadmořské výšce 1050 m n. m. Silnější horský potok si pod Kvildou proráží cestu úzkým skalnatým údolím, kterým také vede silnička k Borové Ladě. Nad Františkovem přibírá Teplá Vltava zleva větší potok Olšinku a v Borové Ladě pak zprava Malou Vltavu (Vltavský potok). Dno je v horním úseku kamenité až balvanité, v rovných úsecích s písčitými nánosy. Celé uvedené území leží v Šumavském národním parku. U Smolné Pece se stéká v nadmořské výšce 730 m Teplá se Studenou Vltavou. Řeka se dál už jmenuje jen Vltava.
Vltava teče dále směrem na východ a u Nové Pece se její tok rozlévá do širokého a dlouhého přehradního jezera. Vltavské údolí bylo ve svém nejužším místě pod obcí Lipno spoutáno kamennou hrází a tak vznikla naše největší přehrada v České republice o výměře 4870 ha (12.000 akrů) - Údolní nádrž Lipno.
|
Lesy jsou nejtypičtější rostlinnou formací, pokrývající táhlé šumavské hřebeny a vrcholky hor i nižších kopců. Vystupují až do nejvyšších poloh a sestupují i hluboko do údolí. Šumava je svými lesy proslulá. Vždyť i její jméno souvisí s touto krajinotvornou formací. V srbském jazyce slovo "šuma" znamená les a jméno Šumava souvisí s dávným praslovanským názvem lesnatého pohoří.
|
Národní park je rovněž specifický i
složením fauny a flóry. Z přírodního bohatství kromě celé řady vzácné květeny je zajímavý
zejména výskyt horských klimaxových smrčin ve vyšších oblastech.
|